Почалися канікули. Безтурботні дні, безмірна радість і безліч планів. Ми намагаємося вивезти і малюків, і школярів подалі від міської суєти: на природу, дачу. І звичайно, шукаємо можливість відпочинку біля озера, річки, моря або хоча б басейну.

Але водні процедури це не тільки оздоровлення, а й відповідальність за дитину. Адже утоплення є третьою за значимістю причиною смерті від ненавмисних травм - близько 7% випадків смерті, пов'язаних з травмами. Найбільшому ризику утоплення піддаються діти від одного року до чотирьох років.

За статистикою, близько половини дітей, що потонули тонуть на відстані близько 20 метрів від дорослого. Тому з початком літа незайвим буде нагадати, що наша пильність дуже важлива. Саме дорослі (і батьки в першу чергу) повинні зробити купання від ванночки до моря або навіть океану безпечним для дітей.

Для цього, давайте розглянемо декілька простих порад-правил з безпеки на водоймах:

1. Будьте завжди поруч.

Ніколи не залишайте дітей без нагляду у воді або поблизу води навіть на хвилинку. Це здається легким і само собою зрозумілим правилом, але є багато прикладів утоплення дітей, поки дорослий відійшов за склянкою води або трохи відволікся. Не розмовляйте по телефону, не розмовляйте, поки ваша дитина в воді.

Непоправне може статися буквально за хвилину. Будьте поруч і не відволікайтеся, щоб бути впевненим у безпеці купання.

Навіть коли ваша дитина підросте, і буде впевнено плавати, - вона повинна бути у вашому  полі зору. Діти різного віку можуть раптово опинитися під водою, втомитися або запанікувати. І не сподівайтеся, що ви почуєте крик і шум. Більшість утоплень в реальності відбувається тихо. Людині просто не вистачає сил на крик. Їх достає лише на невеликий ковток повітря перед черговим зануренням у воду.

Якщо ж ви купуєте нарукавники, жилети та інші пристосування, сприймайте ці вироби, як іграшки для знайомства дитини з водою. А не як елемент безпеки. Це абсолютно не виключає необхідності постійного спостереження.

2. Навчайте дітей плавати.

Цей пункт складніший. Але насправді, завжди можна знайти час і можливість. Існує безліч варіантів занять і платних, і безкоштовних, уроків від початкового рівня до просунутого. Багато хто починає навчання вже з шести місяців, але постарайтеся провести перші уроки хоча б у віці одного року. Дитина, яку вчили плавати, навчили безпечній поведінці на воді, матиме, принаймні, мінімальні навички, досвід, щоб змінити ситуацію, зробити крок від смерті до життя. Дорослим теж непогано взяти кілька уроків плавання, особливо якщо заняття включають в себе елементи, які забезпечують безпеку і порятунок на воді.

3. Навчіть дітей в басейнах триматися подалі від водостоків.

Мало хто замислюється про одну з прихованих небезпек басейнів (в першу чергу - для дітей): водостоки. Адже вода в басейні постійно циркулює. Дитячі волосся, руки або ноги, купальні костюми можуть застрягти в стоці, особливо, якщо немає кришки або вона не прилягає належним чином, порвана. Найкраще вчіть дітей просто весь час триматися подалі від стоків. Не нехтуйте цим правилом, це дуже важливо насправді.

4. Закрийте доступ до води.

Дітей просто ваблять небезпеки і заборони. Підійти до басейну дуже заманливо - це найкраща гра. Будь ласка, переконайтеся, що ви зробили все, щоб закрити доступ до води під час вашої відсутності. Відразу спускайте воду з ванни, закрийте доступ або злийте воду з переносних басейнів. Поставте огорожу, замки на ворота і не забувайте предмети меблів біля великих басейнів - вона може послужити трампліном.

Зараз доступні різні сигнальні системи безпеки: Сигнал включається при проникненні за периметр огорожі. Датчик сигналізації знаходиться на ручці дитини, і спрацьовує при зануренні у воду. Інші типи спрацьовують, коли в воді басейну зафіксовано рух.

Навіть з дітьми старшого віку, будьте обережні, і не забувайте після купання прибирати все плаваючі іграшки з басейну. Інакше вони можуть привернути увагу дитини до води. Коли ви приходите в гості, в незнайомі місця з дитиною, треба запитати у господарів, чи є у них басейни, водойми тощо на території.

5. Безпека у ванній.

Придбайте на дно ванни гумовий килимок, який запобіжить ковзанню і заповнюйте ванну водою тільки сантиметрів на 10. Навіть якщо дитина впевнено сидить підтримуйте її або використовуйте круги або сидіння для купання. Ці предмети стануть вашою додатковою «рукою».

Але не розслабляйтеся і не відволікайтеся: правило не випускати дитину з поля зору не скасовується. Тримайте також двері в туалет і ванну постійно закритими.

6. Вчіться правилам надання першої допомоги.

У разі травми або утоплення, час до приїзду рятувальників, має вирішальне значення для виживання. Знання, як (мінімум), підтримати і стабілізувати жертву, можуть без перебільшення врятувати життя. Діяти в такій ситуації треба миттєво і впевнено. Допомога в першу хвилину після утоплення, рятує до 90% постраждалих. Кілька хвилин - і шанси на виживання зменшуються на порядок.

Чи знаєте ви як виглядає потопаючий?

Будьте уважні: насправді, ви не завжди можете це побачити. Всупереч поширеній думці, більшість людей, які тонуть, взагалі не борсаються і не кричать. Найчастіше, вони взагалі не можуть щось промовити. Вони не кличуть на допомогу, не махають руками, не намагаються іншим способом привернути вашу увагу. Саме так: утоплення, не виглядає як утоплення.

Намагайтеся навчити дитину, в разі небезпеки, залишатися спокійним і намагатися піднімати руки, щоб просигналізувати про небезпеку дорослим.

7. Тримайте телефон поруч.

Це дуже проста порада, але дуже важлива: якщо щось трапиться, то, можливо, доведеться дзвонити негайно. Заряджений мобільний телефон поблизу, дозволить зв'язатися з аварійними службами прямо під час надання невідкладної допомоги, щоб стабілізувати жертву, поки не прибуде допомога. Введіть в нього всі необхідні номери рятувальних служб. Пошук телефону, номера телефону в стані паніки і стресу може закінчитися катастрофою. Ви також заздалегідь повинні запам'ятати адресу, щоб не розгубитися в разі потреби екстреного дзвінка.

відпочинок

Насамкінець ще одна порада. Якщо ви на пляжі знаходитесь у великій компанії, розділіться на дві команди. Одна - купається, а інша - на березі буде «працювати» рятувальниками. Через деякий час - міняєтеся місцями.

Всі ці прості правила дозволять в значній мірі знизити ризик трагедії. Кращий спосіб уникнути нещасного випадку на воді - вміння плавати і дотримання правил.

Нехай літо принесе вам здоров'я і тільки щасливі дні!

* При використанні матеріалів посилання на сайт є обов'язковим.