Одна з безлічі завдань батьківства - навчити дитину кататися на велосипеді. Якщо ви читаєте цю статтю, значить ви вирішили, що вашій дитині час пересідати на двоколісний велосипед. Можливо, дитина вже навіть намагалась приборкати залізного коня.
Але те, що дитині виповнилося вже чотири роки не означає, що вона готова навчитися їздити на велосипеді. Діти (і навіть дорослі) здатні кататися на велосипеді тільки тоді, коли самі хочуть цього. В середньому діапазон віку появи інтересу від 4 до 9 років.
Досвід і характер дитини теж дуже важливий (і сильно відрізняються навіть у дітей одного віку). Хтось спочатку вчиться на триколісному велосипеді, хтось віддає перевагу ганяти на біговелі або роками поступово їздить на велосипеді з додатковими колесами. Але приходить час, коли дитина хоче освоїти двоколісний велосипед. Часто це пов'язано з бажанням підключитися до прогулянок друзів.
Існує безліч способів, методів і порад. Ми пропонуємо вам, на наш погляд, найшвидші і ефективні.

Метод навчання включає чотири етапи:

 1. Підвищення мотивації, підбір і підгонка велосипеда.
 2. Вчимо тримати рівновагу
 3. Вчимо крутити педалі
 4. Вчимо рульовому управлінню

Етап перший: Підготовчий

 • Перші уроки найкраще проводити на правильно підібраному за розміром біговелі (щоб ноги діставали до землі). Без відволікаючих деталей, без педалей. Якщо біговелу немає, підійде і велосипед (можна тимчасово зняти педалі), головне, щоб він був підібраний за віком та розміром. Великий велосипед може уповільнити або повністю зупинити процес навчання.
 • Не використовуйте для навчання новий велосипед. Набагато спокійніше і впевненіше дитина буде відчувати себе на знайомому велосипеді (велосипед з навчальними колесами, велосипед одного або старших братів - сестер). А новий велосипед може стати нагородою за перші успіхи.
 • Якщо це неможливо, встановіть навчальні коліщатка і тільки після звикання, через кілька тижнів спробуйте їх зняти.
 • Зніміть педалі і опустіть сидіння нижче. Мета: почуття стійкості, відсутність відволікаючих елементів.
 • Добре накачайте шини. Мета: плавний хід велосипеда з шинами, накачаними до потрібного тиску.
 • Уникайте спідниць, мішкуватого одягу і взуття з відкритими носками (воно завадить ефективному гальмуванню в разі необхідності).
 • Перевірте, чи правильно одягнений шолом і інший захист. Не нехтуйте правилами безпеки з перших поїздок. Найвищий ризик травм голови серед хлопчиків 10-14 років. Якщо дитина звикає до шолома ще на триколісному велосипеді, то це закріплює установку «Шолом - це круто!» І надалі війн про обов'язковість шолома не буде. Але незручний шолом ніхто носити не буде.
 • У перші тренування, захист: рукавички, налокітники та наколінники можуть бути дуже корисні. Дитина, яка падає і отримує травму, часто втрачає інтерес до навчання. У кращому випадку, буде потрібно більше часу для навчання через постійний страх. Свої власні велосипедні рукавички збережуть руки від подряпин і дозволяють відчувати себе особливим. Це набагато більш цінний подарунок, ніж кошики, дзвіночки і інші аксесуари.
 • Виберіть пішохідну зону для уроку, бажано газон - плоский або з невеликим ухилом. В ідеалі - підстрижена трава, яка не зажадає занадто багато зусиль і «пом'якшить» падіння. У разі твердого покриття необхідно мати практично плоску площадку.
 • В ході навчання постійно відзначайте успіхи і досягнення, а не зосереджуйтеся на помилках.

Етап другий: «Ловимо» рівновагу.

 • Пройдіть 15 метрів вгору по схилу. Попросіть дитину поставити обидві ноги на землю. Після того, як ви відпустите велосипед, він повинен стояти як укопаний. Похваліть дитину.
 • Учень повинен підняти ноги на кілька сантиметрів від землі і спробувати з'їхати по схилу з витягнутими ногами, як противагами. Мета цього завдання - зберігати рівновагу. Дитина в разі переляку завжди зможе поставити ноги на землю.
 • Можливо, вам доведеться кілька разів пробігтися поруч з велосипедом, але не тримати його. Нехай дитина відчує рівновагу і зрозуміє, що швидкість допомагає його утримувати. Хваліть саме мінімальне поліпшення.
 • Не поспішайте переходити до наступного кроку, повторюйте спроби, поки ваша дитина не відчує себе впевнено, і не перестане гальмувати ногами. Будемо сподіватися, що кожна спроба буде кращою за попередню.

Етап третій: Починаємо крутити педалі і вчимося гальмувати.

 • Поставте педалі, якщо вони були прибрані. Тепер ваш учень нехай розташує ноги на педалях і продовжує спуск по схилу накатом. Після декількох спроб, дитина може починати крутити педалі.
 • Коли ви побачите впевнене виконання даної вправи, підніміть трохи сідло і повторіть спуск з крутінням педалей.
 • Тепер можна перейти до рівної ділянки. Освоюємо техніку гальмування.
 • Більшість дитячих велосипедів йдуть тільки з ножним гальмом, так як ручне гальмо більш «ніжне» і вимагає обережного поводження. У цьому випадку: йдете поруч з дитиною (підстраховуючи) і просите загальмувати. Дитина повинна після гальмування вчасно виставити ногу.
 • Застосуйте обидва гальма одночасно, якщо велосипед має як передні і задні гальма. При використанні тільки переднього гальма існує можливість перекиду через кермо. Застосовуючи тільки заднє гальмо, водій використовує тільки третину потужності гальмування і велосипед може занести.
 • Іноді освоєнню ручного гальма допомагає попередня підготовка: нехай дитина сама веде велосипед за кермо і натискає на гальмівні ручки, спостерігаючи за тим, що відбувається. Після таких тренувань навчання йде ефективніше.
 • Іноді діти забувають виставити ногу при зупинці велосипеда, так що будьте готові їх зловити!
 • Для злагодженого і ефективного гальмування необхідні тренування! Тренуйтеся стільки, скільки необхідно, пояснюючи дитині, що бажано не блокувати повністю колеса, заднє гальмо натискати трохи раніше, ніж ручку переднього, гальмувати спокійно і плавно, при цьому відхиляючись трохи назад «за сідло».
 • Як тільки дитина освоїть гальмування, сідло можна підняти в стандартне положення.
 • Притримувати дитину краще за плечі. Якщо батьки тримають за сідло або іншу частину велосипеда, дитина не вчиться, так як втрату рівноваги виправляє батько. За підтримки за плечі, дитина «при завалюванні» велосипеда, відчуває тиск і вчиться вирівнювати велосипед самостійно. Це найшвидший спосіб оволодіння навичками.
 • На етапі навчання ніколи не обманюйте малюка, стверджуючи, що ви тримаєте велосипед. У разі падіння, обман зруйнує довіру і підірве впевненість у власних силах. Перед черговою спробою, попередьте, що ви плануєте відпустити велосипед, коли дитина поїде стабільно. І перед тим як відпустити, скажіть ще раз, що ви збираєтеся відпустити перш, ніж робити. Переконайтеся, що вона не втратила рівновагу, перш ніж відпустити, і страхуйте, поки не відчуєте «майстерність».
 • Не чекайте, що процес навчання обійдеться «без аварій». Будьте готові заспокоювати, підтримувати, бинтувати і, можливо, до паузі в навчанні на кілька днів.

Етап четвертий: Повороти - освоюємо рульове управління.

 • Рівні ділянки в житті зустрічаються нечасто, тому тепер необхідно навчитися повертати!
 • Спочатку, перед поворотом, необхідно зменшити швидкість. З ростом впевненості поступово зростає і швидкість.
 • Перші повороти - широкі і плавні. Повільно і поступово, дивлячись в тому напрямку, куди ви хочете повернути, і зміщуючи трохи центр ваги. Це простіше зробити, ніж розповісти.
 • У міру освоєння, просіть робити все більш круті повороти, як вліво, так і вправо.
 • Впевненість приходить з практикою, тому великий майданчик, шкільний стадіон - гарне місце, щоб попрактикуватися досхочу.
 • Можна перетворити тренування в гру, малюючи маршрут «впевненому» велосипедисту крейдою на асфальті. Або виставляючи за маршрутом кеглі.
 • Часто, найдовше не виходить рушати з місця самостійно. Після освоєння всіх навичок покажіть дитині найпростіший спосіб: розташуйте педаль сильної ноги дитини зверху і спереду. Поставивши ногу на педаль, натискаємо на педаль і одночасно відштовхуємося іншою ногою. Кілька спроб, і вам не доведеться більше підштовхувати велосипед.

Практика - ключ до успіху. Але зважайте на індивідуальні особливості і будьте обережні, щоб не створити стресову ситуацію для дитини. Не тисніть і дозвольте вашій дитині вчитися в його природному темпі. Тільки в цьому випадку кожен урок буде приносити наростаючу радість, впевненість і відчуття свободи!

 

* При використанні матеріалів посилання на сайт є обов'язковим