Батькам потрібно багато терпіння і витримки. Але якщо ваш малюк ні на хвилину не зупиняється стрибаючи, бігаючи і граючи цілий день, вам буде потрібно просто супервиносливість і деяка мудрість, щоб прийняти це.
В кінці двадцятого століття стан надмірної рухової активності стали навіть виділяти, як самостійне захворювання і занесли в Міжнародну класифікацію хвороб під назвою синдром дефіциту уваги з гіперактивністю.
Але не кожну активну дитину потрібно кидатися лікувати. Майте на увазі, що багато проблем, які ви приписуєте гіперактивності, є загальними для дітей даного віку.
Кожна дитина індивідуальна і повинна виховуватися відповідно до своїх особливостей. Немає єдиних правил або чарівної таблетки, які приберуть проблему, але є поради, які без сумніву допоможуть намітити курс, передбачити реакцію дитини.
На щастя, це простіше, ніж ви можете собі уявити. Всього кілька коригувань вашої поведінки, кілька послідовних кроків і ваше життя стане простіше.

 • Спокійна домашня обстановка. Гіперактивний малюк не в змозі зберігати спокій в суєті. Зменшення сенсорного перевантаження швидко призведе до помітного результату.
 • Позбавте спальню дитини від зайвих подразників. Використовуйте спеціальні бокси і кошики для іграшок, для організації зберігання іграшок і дитячих «коштовностей». Бажаний мінімум килимів і заспокійливі, приглушені кольори.
 • Режим дня вам просто обов'язковий. Гіперактивній дитині необхідна послідовність всіх ранкових, денних і вечірніх процедур. Вони більше за інших мають потребу в розкладі і рутині, щоб відчувати себе в безпеці. Строгий, «військовий» підхід до рутини для них працює найкраще, всі події повинні відбуватися приблизно в один і той же час кожен день. Напишіть розпорядок дня і повісьте його на видному місці. Якщо ваша дитина ще не вміє читати, використовуйте малюнки або символи.
 • Визнайте, що ваша дитина неідеальна. Будьте реалістами в ваших очікуваннях і вимогах. Дитина не повинна відчувати ваш песимізм з приводу своїх перспектив, це зовсім не сприяє розвитку почуття власної гідності. Є безліч професій, в яких неможливо досягти успіху без безмежної енергії і активності. Любіть без умов, ставтесь до неї так, як ніби вона уже така, якою ви її хочете бачити. Це допоможе їй швидше стати саме такою.
 • Одна з головних особливостей гіперактивних дітей - заохочення набагато ефективніше покарання. Діти потребують позитивної уваги і при цьому мають надмірну реакцію на негативну увагу або покарання. Почніть акцентувати увагу на гарну поведінку через похвалу, ігноруючи при цьому негативну поведінку. Це зовсім непросто спочатку. Адже реакція на подразнюючу поведінку («напрямок на шлях істинний») - просто батьківський інстинкт. Саме так ми закріплюємо негативну поведінку, адже для гіпереактівних дітей найголовніше - увага (не важливо - позитивна або негативна). Зміна вашої реакції може створити чудеса з малюком.
 • Розділіть дисципліну і покарання. Для багатьох батьків ці слова -сіноніми. Але дисципліна це система правил, які вчать дитину, як вести себе в різних ситуаціях, дають йому відчуття захищеності і впевненості. Не забувайте, що для гіперактивних дітей метод покарань не працює. Ніяких «батогів», тільки «пряники».
 • Забезпечте дітей іграшками, іграми і руховою активністю, які будуть стимулювати розвиток.
 • Якщо є можливість (і бажання дитини), то народний танець, театральна студія, гімнастика або плавання виявляться дуже корисними.
 • Визначте коло обов'язків відповідно до віку. Навчіть дитину сортувати білизну, поливати квіти, складати свій одяг та іграшки після гри. Дівчата із задоволенням допоможуть мамі на кухні, а хлопчики - розкласти татові інструменти.
 • Підготуйте «секретну» творчу коробку. У ній повинні бути обов'язково набори для різної діяльності: набори для будівництва, конструктори, книги, розмальовки, набори для творчості та рукоділля. Причому обов'язково мати великий вибір, так як дитина буде займатися діяльністю тільки, якщо їй буде цікаво. І нехай вона краще малює, ліпить, ніж проводить експерименти з газовою плитою. Чи не так?
 • У гіперактивних дітей бувають проблеми з координацією руху. Практикуйте ігри на розвиток координації, що заохочують рухову активність, стимулюють фізичний розвиток.
 • Гіперактивним дітям дуже важливо персональне спілкування, максимум уваги від обох батьків. Витратьте стільки часу, скільки можете на гру, прогулянку або активне слухання дитини.
 • Через надмірну стимуляцію органів почуттів, перегляд телевізора повинен бути останньою розвагою в списку занять для дитини. Контролюйте час, проведений перед екраном телевізора, комп'ютера, планшета.
 • Сюжетно-рольові ігри дуже важливі, тому що допомагають відпрацювати способи взаємодії і спілкування з соціумом. Ігрові набори, персонаж улюбленого мультфільму або гри є відмінним способом зайняти дитину.
 • Тримайтеся подалі від фастфуду та цукру. Фруктові соки з високим вмістом калорій і цукру не рекомендується для дітей, особливо з дефіцитом уваги або гіперактивністю. Замість таких соків пропонуйте дитині протягом дня просту воду. Їжа чинить серйозний вплив на поведінку дитини. Цукор - швидкий і зручний спосіб, але він не повинен бути основою сніданку. Починайте день із здорового сніданку збалансованого по білкам , жирами та вуглеводами. Здорові харчові звички безсумнівно спростять життя гіперактивного малюка зараз і в майбутньому.

Кілька «швидких» порад, які допоможуть заспокоїти малюка, коли він схвильований, став надмірно активним. Вони не нові, але відмінно працюють з дітьми:

 • Глибоке дихання є одним з найпростіших способів заспокоїти тіло. Навчайте дітей при втраті контролю робити глибокі вдихи через ніс і рот.
 • Наповніть теплу заспокійливу ванну з морською сіллю. Вода змиє стреси і тривоги дня, дозволить легше заснути.
 • Якщо дозволяє час і погода - рушайте з дитиною на прогулянку. На тривалій прогулянці дитина витратить надлишок енергії, до того ж, крокуючи з вами по парку, поверне контроль за своїми діями.
 • Зробіть дитині масаж. Масажуючи спинку, руки або перебираючи волосся легко можна заспокоїти дітей. Гіперактивні діти дуже чутливі до дотиків. Обіймайте, тискати, влаштовуйте жартівливі бійки з ними частіше.
 • Дістаньте пластилін, фарби, набори для створення прикрас з вашої «секретної» коробки.
 • Паличкою-виручалочкою може стати і набір кінетичного піску з формочками. Пісочна терапія - метод ігротерапії, корекції емоційно-вольової сфери і швидкий спосіб заспокоїтися, зняти внутрішнє напруження.

Вам необхідно навчитися передбачати вибухонебезпечні ситуації. Не чекайте конфлікту, продумайте свій план заздалегідь. Перед вечіркою або подорожжю обговоріть поведінку, продумайте які «підводні камені» можуть вас очікувати.
Узгодженість дій йде на користь дітям, а зміна в останню хвилину планів або рутини, режиму дня, може сильно нашкодити. Тому робіть все можливе, щоб дотримуватися планів і домовленостей. В кінцевому рахунку, організована, передбачувана і послідовна дія робить сім'ю щасливою.

Поради для запобігання «вибуху»:

 • Не карайте дитину за невиконане завдання. Гіперактивні діти не виконують завдання через те, що не в змозі контролювати свої дії і відволікаються. Покаранням, ви прирікаєте дитину на провал і відносини батьки - дитина в результаті страждають. Кращий підхід в таких ситуаціях -нагадати дитині, що саме вона повинна зробити. Покарання має сенс, якщо дитина поводиться зухвало, наприклад, категорично відмовляється щось робити.
 • Правила поведінки в сім'ї повинні бути простими і зрозумілими. При поясненні правил поведінки обов'язково має бути пояснено, що буде відбуватися, коли правила виконуються, і що коли вони порушуються. Покарання систематичних порушень правил повинно бути справедливим, швидким і послідовним.
 • Підшукайте для малюка особливе місце для відпочинку. Це може бути кут за диваном, місце в гардеробній або шафі. Залиште там невелику улюблену іграшку і запропонуйте дитині відвідувати цей куточок, коли вона образилася або емоції виходять з-під контролю. Це місце дозволить заспокоїтися, подумати або просто побути на самоті деякий час. Але ніколи не відправляйте дитину туди силою, воно не повинно стати місцем покарання.
 • Ретельно продумуйте свою поведінку. Дуже важливо зберігати спокій. Ваша нервозність передається малюку, ускладнюючи ситуацію, роблячи її непередбачуваною. Якщо ви не в змозі контролювати себе, як ви можете вимагати самоконтролю від дитини?
 • Ви можете бути втомленими, розчарованими, але ніколи не дозволяйте собі називати дитину «ледачою», «гіперактивною», «нечупарою» і т.п. Пам'ятайте: ви боретеся з гіперактивністю, а не з дитиною. Потрібно разом створити атмосферу, в якій дитина відчуває себе коханою, однією командою вирішувати проблеми. Чим більше залучена дитина, тим краще результат.
 • Ваша дитина повинна бути весь час під контролем. Через імпульсивність діти з гіперактивністю довше потребують постійного нагляду.

Всі ці підказки вимагають не більше часу, ніж крик, але призводять до чудового результату. Але будьте наполегливі, вам буде потрібен час. Спроба застосування рад і методів 1-2 рази без видимих результатів зовсім не означає неефективність. Продовжуйте пробувати. Послідовність важлива для будь-якого батька. Для батьків маленьких дітей з гіперактивністю це просто життєво важливо. Ми хочемо відразу побачити результат, «виправити» поведінку швидко, тому кидаємося від однієї методики до іншої. При використанні порад, запропонованих тут, пам'ятайте, що послідовність має найважливіше значення для досягнення успіху з гіперктівними дітьми.

 

* При використанні матеріалів посилання на сайт є обов'язковим